MIKS VAJAB EESTI RIIGIREFORMI?

Riigireformi on vaja selleks, et Eesti oleks hästi juhitud ja selge visiooniga ergas riik, mis teenib oma rahvast. Kui tahame, et meie riik oleks 21. sajandi vääriline – paindlik, kiirelt kohanev ja võimekas –, peame vabanema aegunud mudelitest. Nii kestame me kaua ja inimesed ei võõrandu oma riigist.

Teame, et rahvas seisab riigireformi taga – seda on meile kinnitanud sõltumatu riigireformi uuring (loe uuringu tulemusi täpsemalt siit). 83% inimesi toetab näiteks arvamust, et Eesti elu on ülereguleeritud.

 
 

Kaheksa parlamenti kandideerivat erakonda lubasid 21. veebruaril, et riigireformi tegemine saab olema üks uue valitsuse esmatähtsast ülesandest. Neist viis pääsesidki parlamenti – Reformierakond, Keskerakond, EKRE, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond. 

 
AJALOOLINE HETK:  Riigireformi ühismemorandumile on andnud allkirja koguni kaheksa erakonna juhatuse liikmed ( foto: Kristi Kamenik).

AJALOOLINE HETK: Riigireformi ühismemorandumile on andnud allkirja koguni kaheksa erakonna juhatuse liikmed (foto: Kristi Kamenik).

 

Need viis erakonda vastutavad selle eest, et järgmise nelja aasta sees oleks meil tugevam Riigikogu, pädevamad ministrid, paindlikum riigi ülesehitus ja arusaadavad seletused. Et ei juhtuks enam nii, kus kodanik võtab lahti ühe määruse ja näeb, et lihtsat „põldu“ on defineeritud nii keeruliselt, et pea hakkab valutama.

Need on vaid üksikud näited segasest õiguskeelest ja liigsetest bürokraatlikest nõuetest, mille vahel nii ettevõtjad kui ka üksikisikud iga päev tegutsema peavad.

 
 

Riigireformi üks põhilistest eesmärkidest on parandada Eesti juhtimise kvaliteeti. Riigireformi korraldamisel oleks meil tugevam Riigikogu, pädevamad ministrid ning kantslerid, kel on vabadus ja võim komplekteerida oma tippmeeskond, et viia rahva esindajate tahe ellu.

 
 

Pädevamate ministrite tagamiseks tegi Riigireform SA ettepanekud kuulata ministrid ära nii asjakohases Riigikogu komisjonis, kui avalikult Riigikogus, ja seada ministritele kompetentsi- ning kogemuste nõuded. Riigireformi SA usub, et sarnaselt muude elukutsetega ei peaks ministriks saama inimesed, kellel ei ole antud valdkonnas arvestatavat kogemust ega teadmisi ja kes pole end juhi ega visionäärina eelnevalt tõestanud.

Tutvu Riigireformi Sihtasutuse ettepanekute kokkuvõttega.

Ja vaata ka siia, kuidas viib riigireform Eestit edasi. Seal on pildiliste näidetega esitletud umbes pooled ettepanekud, mida Riigireformi SA on pakkunud riigi uuendamiseks. Usume, et kui kasvõi osad neist ellu viiakse, saame paindlikuma ja erksama riigi.