Parlamendierakondade juhid arutavad konverentsil riigireformi elluviimise võimalusi

pressiteade, 6. november 2018

21. novembril Riigikogus toimuval konverentsil arutlevad kõigi parlamendierakondade juhid võimaluste üle Eestis riigireform ellu rakendada. Sündmus korraldatakse koostöös põhiseaduskomisjoniga ning seal antakse valmis reformipakett üle Riigikogu esimehele ja kõigi parlamendierakondade juhtidele.


Riigireformi Sihtasutuse juhatuse liikme Olari Taali sõnul on oluline, et kõik poliitilised jõud mõistavad – riigijuhtimise uuendamine on hädavajalik ega sõltu sellest, kas erakonna maailmavaade on parem- või vasakpoolne. “Kindlasti on vaja kevadel pärast Riigikogu valimisi riigiuuendusega edasi liikuda. Tundub, et erakonnad mõistavad reformi vajadust ja me väga loodame, et lähiajal valmivas paketis sisalduvate ettepanekute elluviimisest saab uue Riigikogu üks peamistest prioriteetidest. Viimastel nädalatel tekkinud elav avalik arutelu meie poolt avalikustatud esimeste ettepanekute üle annab ses osas kindlust," ütles Riigireformi Sihtasutuse juhatuse liige Olari Taal.


Riigikogu põhiseaduskomisjoni juht Marko Pomerants: “Selge on see, et igavesed on vaid muutused. Nüüd tuleb läbida uute mõtetega harjumise aeg, et siis sõelale jäävaga edasi liikuda!”


“Uuenduste puhul on ikka nii, et kritiseerijate järjekord on pikem kui kiitjate oma. See on ootuspärane, et muutused toovad kaasa vastureaktsiooni. Sõnumitoojat pole mõtet materdada. Mõttekas on küsida: “Kuidas saaks lahendusi leida?" Sihtasutuse ideed on kantud eesmärgist, et Eesti riik oleks tõhus ja ergas ning hästi juhitud,” lisas Riigireformi Sihtasutuse nõukogu esimees Jüri Raidla.


Kolmapäeval, 21. novembril kell 10.00 Riigikogus algaval konverentsil esinevad temaatiliste sõnavõttudega peaminister ja Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas, Eesti Reformierakonna esinaine Kaja Kallas, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme, Isamaa Erakonna esimees Helir-Valdor Seeder, Eesti Vabaerakonna esimees Kaul Nurm, Riigikogu liige ja põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants ning õigusteadlane, vandeadvokaat ja Riigireformi SA nõukogu esimees Jüri Raidla.


Pärast sõnavõtte toimuval arutelul osalevad justiitsminister Urmas Reinsalu, õiguskantsler Ülle Madise, riigikontrolör Janar Holm, Riigikogu liige ja riigireformi probleemkomisjoni juht Tanel Talve ning akadeemik Jaak Aaviksoo. Vestlusringi veab Riigireformi SA nõukogu liige Raivo Vare.


Riigireformi Sihtasutuse juhtmõtteks riigireformi läbiviimisel on, et Eesti oleks hästi juhitud ja selge visiooniga ergas riik, mis teenib oma rahvast. Riigireformi kontseptsioon koosneb 11 sisulisest peatükist ning iga peatüki juures on ka konkreetsed uuendusettepanekud. Kokku on ettepanekuid 67 ja nad koonduvad kolme suurema teema ümber: seadusandlik võim ja esinduskogud; täitevvõim; kohtuvõim ja põhiseaduslikud institutsioonid.


Reformipakett keskendub avaliku võimu organisatsioonile. Sihtasutus ei tee ettepanekuid valdkondlikes poliitikavaldkondades, nagu näiteks maksupoliitika, samuti riigi turvalisuse, hariduse, sotsiaalala, kultuur ja keskkond. Riigireform ei eelda ega tingi Põhiseaduse aluspõhimõtete ega Eesti riikliku korralduse põhimõtteliste lahenduste muutmist.


Pärast kontseptsiooni valmimist algab järgmise etapina töö riigireformi Riigireformi kontseptsiooni elluviimise ettevalmistamiseks, sh mõningate eelnõude kavandite ja seletuskirjade teeside ettevalmistus. See töö on plaanis valmis saada 2019. a aprillis ning üle anda Riigikogu uuele koosseisule.